„Książka - Czarodziejska Księga”
"Ilekroć odłożywszy książkę snuć zaczniesz nić własnych myśli, tylekroć książka cel zamierzony osiąga." - Janusz Korczak
Opis
W dniu 13 czerwca o godz.16.30 w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu odbyło się otwarcie wystawy prac plastycznych uczniów klasy IIa ze Szkoły Podstawowej w Brzozówce.
Wystawa jest podsumowaniem projektu pt: „Książka - Czarodziejska Księga.”
Zadaniem dzieci było przeczytanie książki i zrobienie zdjęcia, które posłużyło do zaprojektowania okładki. Powstało 26 prac na których znaleźli się uczniowie klasy IIa w charakterze bohaterów przeczytanej książki.
Dzięki projektowi uczniowie nie tylko rozwijali zainteresowania czytelnicze, ale także bawili się w projektantów okładek .
Projekt powstał pod kierunkiem nauczycielek: Teresy Noworackiej i Magdaleny Wolskiej
Portret Janusza Korczaka
Międzyszkolny Konkurs Plastyczny „Portret Janusza Korczaka” zorganizowany przez Zespół Placówek Oświatowych w Drzycimiu. (13 maj 2016)
Wysłaliśmy na ten konkurs 12 prac
I miejsce zajęła praca Wiktorii Tadych z klasy IVb
III miejsce Dorota Adamiak VIb
III miejsce Antoni Zdunowski IVb
Wyróżnienie Julia Żorańska VIB
Prace powstały pod kierunkiem pani Teresy Noworackiej
Szkolny Konkurs Piosenki
I miejsce w kat. I-II - Szymon Masłowski "Słoneczko"
I miejsce w kat. III-IV - Klaudia Lewandowska "O mnie się nie martw"
I miejsce w kat. V-VI - Martyna Nowak "Szabada"
Angielski bez tajemnic
W dniu 10 maja 2016 r. na sali gimnastycznej w Zespole Szkół, Szkole Podstawowej w Brzozówce odbył się VI finał gminnego quizu pt. „W świecie języka angielskiego”. Wzięły w nim udział trzyosobowe reprezentacje pięciu szkół podstawowych z terenu naszej gminy. Etap szkolny quizu przeprowadzali nauczyciele języka angielskiego w poszczególnych placówkach wyłaniając swoich reprezentantów. Drużynom rywalizującym o miano najlepszej ekipy w gminie kibicowały kilkuosobowe grupy uczniów z każdej ze szkół.
Głównym celem corocznie przeprowadzanego quizu jest podwyższanie poziomu umiejętności językowych u dzieci, rozbudzanie zainteresowania wśród nich kulturą i stylem życia mieszkańców krajów anglojęzycznych, umiejętne współdziałanie w zespołach oraz integrowanie środowisk wszystkich szkół podstawowych w gminie Obrowo.
Zmagania finalistów przebiegały na bardzo wysokim poziomie. Drużyny z Łążyna i Obrowa przebrnęły dwie serie dwudziestu pięciu pytań bezbłędnie i zajęły ex aequo pierwsze miejsce. Małą pomyłkę zaliczyła ekipa z Dobrzejewic plasując się na drugiej pozycji. Po dwie odpowiedzi z małymi błędami zanotowały pozostałe zespoły. Oprawę taneczno-muzyczną zapewnili uczniowie ze szkół: w Osieku, Dobrzejewicach i Brzozówce.
Nauczyciele języka angielskiego z naszej gminy planują poszerzenie formuły quizu o występy piosenkarskie w dwóch kategoriach wiekowych.
Wojciech Adamiak
KONKURS RECYTATORSKI dla uczniów klas IV-VI
Uczniowie klas IV i V wzięli udział w dniu 1.04.2016r. w Szkolnym Konkursie Recytatorskim. Etap szkolny poprzedzony był etapem klasowym.
Deklamację oceniały polonistki: Izabela Drzewiecka i Barbara Mońko-Juraszek.
Pod ocenę brana była interpretacja utworu, intonacja, płynność, przekaz artystyczny i ewentualne pomyłki, które obniżały ocenę.
Wyniki konkursu:
- Jan Kalinowski – kl. IV – I miejsce
- Martyna Mazurek – kl. Va – I miejsce
Pozostali uczniowie zdobyli wyróżnienie:
- Roksana Boroch – kl.Va
- Kornelia Czermińska – kl.Va
- Zuzanna Charyga – kl. IVb
- Klaudia Frankiewicz – kl.Vb
- Jakub Kwiatkowski – kl.IVb
- Milena Kwiatkowska – kl.Va
- Na talia Mączyńska – kl. IVb
- Maciej Miąskowski – kl.IVa
- Kornelia Olszewska – kl.Va
- Nikola Zakrocka – kl.Vb
Barbara Mońko-Juraszek
SUKCESY UCZNIÓW W BRZOZÓWCE
Cztery uczennice ze Szkoły Podstawowej w Brzozówce odniosły ogromny sukces w Konkursach Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty z Języka Polskiego i Przyrody.
Dwie uczennice, przygotowywane przez p. Annę Pędzierską uzyskały tytuł laureata z przyrody:
- Natalia Jurkiewicz,
- Lena Tomaszek.
Do konkursu z języka polskiego przygotowywała p. Barbara Mońko-Juraszek i pod jej batutą dwie uczennice osiągnęły sukces:
- Julia Żorańska – zdobyła tytuł laureata
- Dorota Adamiak – zdobyła tytuł finalisty
Zdobyte tytuły wiążą się z pewnymi korzyściami dla uczestników. Laureaci zwolnieni są z pisania sprawdzianu szóstoklasisty (z wyłączeniem konkursu z przyrody), uzyskują bez jego pisania maksymalną ilość punktów, otrzymują ocenę celującą na świadectwie z przedmiotu, z którego zdobyli tytuł, wyszczególnienie osiągnięć na świadectwie szkolnym oraz przyjęcie do wybranego publicznego gimnazjum. Finaliści zaś otrzymują ocenę celującą i wpis osiągnięć na świadectwie szkolnym.
Warto zachęcać swoje pociechy do wysiłku umysłowego, rozwijania swoich zainteresowań i poszerzania wiedzy, bo sukces jest na wyciągnięcie ręki.
Barbara Mońko-Juraszek
Książki naszych marzeń w bibliotece szkolnej
Dzięki programowi "Książki naszych marzeń" udało się powiększyć księgozbiór biblioteki szkolnej o nowości czytelnicze oraz książki wskazane przez społeczność szkolną. Zakupy zostały sfinansowane ze środków Wojewody Kujawsko – Pomorskiego. Gorąco zachęcam do odwiedzin w bibliotece i wypożyczania nowych książek.
Magdalena Kosińska
Warsztaty czytelnicze
W dniach 13-15 stycznia w Szkole Podstawowej w Brzozówce odbyły się niezwyłe warsztaty czytelnicze w ramach programu "Książki naszych marzeń". Mieliśmy możliwość gościć pana Tomasza Stochmala, autora książki "Mataszkowie i tajemnice Helu". Uczniowie klas I- III dowiedzieli się jak doszło do napisania książki, poznali także jej bohaterów. Ważną częścią spotkania były zajęcia kreatywne. Dzieci z klas pierwszych wykonywały latarnie morskie, a starsi uczniowie tworzyli gry planszowe .Wszystkim uczestnikom zajęcia bardzo się podobały. Dziękujemy autorowi, iż znalazł czas na spotkania z uczniami naszej szkoły.
Magdalena Kosińska
Debata szkolna – Word cafe – Nasze wspólne potrzeby informacyjno-komunikacyjne
Standardy pracy współczesnej szkoły oraz narzędzia jakie wykorzystujemy w procesie edukacji skłoniły nas do zadania sobie pytania: W jaki sposób wykorzystujemy w szkole dostępne nam nowe technologie, czy satysfakcjonuje to wszystkich, czy napotykamy na problemy, trudności, a jeżeli tak, to jakie i w jaki sposób chcemy je przezwyciężyć?
Posłużyliśmy się warsztatową metodę wprowadzania pomysłów i rozwiązań, debatą World cafe.
Czytaj więcej: Debata szkolna – Word cafe – Nasze wspólne potrzeby informacyjno-komunikacyjne
DZIEŃ MISIA
Z okazji DNIA PLUSZOWEGO MISIA 25 listopada, zorganizowano w naszej szkole wystawę książek dla dzieci, których bohaterem jest miś.
Udało się zgromadzić wiele tytułów dzięki życzliwości Gminnej Biblioteki Publicznej w Dobrzejewicach oraz uczniów , którzy przynieśli do szkoły swoje prywatne zbiory. Nie zabrakło kultowych lektur takich jak "Kubuś Puchatek", "Miś Paddington", "Miś Uszatek", "Złotowłosa i trzy misie”. Pojawiły się także mniej znane pozycje. Aby zachęcić uczniów do poznawania losów misiowych bohaterów, nauczyciele klas I – III czytali dzieciom na głos fragmenty wybranych książek.
Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem uczniów klas młodszych ale również nie przechodzili obok niej obojętnie starsi. Każdy przecież lubi te sympatyczne zwierzątka, które są przyjaciółmi dzieci i przeżywają liczne przygody.
Magdalena Kosińska
Strona 1 z 2