Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty nagrodził Szkołę Podstawową w Brzozówce za realizację projektów w ramach Kujawsko – Pomorskiej Szkoły w Ruchu.

Film – „ Teraz Ruch należy do Ciebie”,  przesłany przez naszą szkołę zajął pierwsze miejsce.

Obecny rok szkolny ministerstwo edukacji ogłosiło rokiem szkoły w ruchu, a nasze kuratorium zachęcało szkoły do przeprowadzenia akcji: dzień prostego kręgosłupa, dzień lekkiego tornistra, dzień rodzinki w ruchu i złożenia z nich sprawozdań m. in. w formie filmu.

Działania podjęte przez Szkołę Podstawową w Brzozówce:

DZIEŃ PROSTEGO KRĘGOSŁUPA:

 • W tygodniu poprzedzającym przeprowadzono akcję propagandową w szkole informującą o projekcie,
 • Strona internetowa naszego UKS-u została wzbogacona o Poradnik Domowy Ćwiczeń Wad Postawy przygotowany przez fundację „Tak dla Zdrowia” z którą współpracujemy,
 • Na sportowej gazetce ściennej zamieszczono  6 ćwiczeń „zbawiennie” działających na kręgosłup,
 • W dniu prostego kręgosłupa (24 marca) w czasie drugiej długiej przerwy wszyscy uczniowie klas IV – VI spotkali się na hali sportowej i uczestniczyli w ćwiczeniach mięśni grzbietu prezentowanych na gazetce sportowej,
 • Klasy I-III swoje spotkanie z prostym kręgosłupem odbyły w czasie jednej z lekcji.

DZIEŃ LEKKIEGO TORNISTRA:

 • W tygodniu poprzedzającym przeprowadzono akcję propagandową w szkole informującą o projekcie,
 • Uczniowie przygotowali hasła promujące noszenie nie przeciążonych tornistrów/plecaków
 • Hasła z logo lekkiego tornistra zamieszczono na sztaludze przy wejściu w holu głównym szkoły
 • Na gazetce informacyjnej dla rodziców zamieszczono informację o akcji, wystosowano list do rodziców informujący „o problemie natury ciężkiej”, zawieszono też wytyczne głównego inspektora sanitarnego w sprawie tornistrów i kilka rad co robić, aby tornistry/plecaki dzieci były lżejsze,
 • W dniu lekkiego tornistra (25 marca) w czasie swoich lekcji wychowania fizycznego wszyscy uczniowie klas IV – VI zważyli siebie i swoje tornistry/plecaki. Obliczali 15 % obciążenie i porównywali je z obciążeniem swojego tornistra/plecaka.
 • Nauczyciel wf-u przeprowadził pogadankę na temat wpływu nadbagażu na zdrowie ucznia.
 • Uczniowie uczestniczyli też w rywalizacji klas A i B z tornistrami/plecakami: sztafety wahadłowe, starty i bieg na krótkim odcinku.
 • W klasach I-III ważenie uczniów, tornistrów i nadbagażu przeprowadzili wychowawcy,
 • Uczniowie z najlżejszym tornistrem/plecakiem w klasie zostali uhonorowani nagrodami przez dyrektora szkoły w DNIU RODZINKI W RUCHU.

DZIEŃ RODZINKI W RUCHU:

 • W tygodniu poprzedzającym przeprowadzono apel szkolny informujący o projekcie,
 • Organizacja pracy w naszej szkole przebiega tak, że wiele akcji prowadzi się w piątki. Plan lekcji dostosowano do tych potrzeb (godziny wychowawcze i lekcje wychowania fizycznego), żeby odbyć je najmniejszą stratą dydaktyczną dla uczniów. Jednocześnie łączymy różne projekty, co sprzyja integracji i korelacji.
 • W DNIU RODZINKI W RUCHU (28 marca) na 4 i 5 godzinie lekcyjnej odbyło się współzawodnictwo sportowe miedzy uczniami, rodzicami i nauczycielami.
 • Impreza była połączona ze ŚWIĘTEM WISONY i DNIAMI EUROPEJSKIMI stąd nie zabrakło SYRIUSZY przygotowanych przez uczniów klas I-III i MARZANN wykonanych przez uczniów klas IV-VI (prace plastyczne). Każda klasa przez cały semestr, jak jest tylko okazja, prezentuje określone państwo, wcześniej przez siebie wylosowane.
 • Uczniowie klas I – III odbyli mecz „w dwa ognie” z nauczycielami i rodzicami.
 • Świetnie bawiono się w czasie prezentacji tańców przez dziewczęta klas IV-VI.
 • Dziewczęta i chłopcy klasy VI zmierzyli się z nauczycielami w meczu piłki siatkowej sędziowanym przez opiekuna Rzeczpospolitej Dziecięcej.
 • Klasy IV i V zagrały między sobą w ringo.
 • Pani Dyrektor przygotowała dla uczestników nagrody i słodką niespodziankę.
 • W akcję włączył się samorząd uczniowski, klub europejski i wychowawcy klas.
 • Po zajęciach lekcyjnych 45 uczniów jak w każdy inny piątek wyjechało na cykliczną naukę pływania do Torunia, która odbywa się od trzech lat. (Następne 43 dzieci klas III rozpocznie projekt UMIEM PŁYWAĆ w kwietniu).

 

Realizację projektów pilotowali:

w kl. I-III p. Teresa Noworacka

w kl. IV-VI p. Dariusz Machajewski

P1030758.jpg P1030760.jpg P1030761.jpg

P1030836.jpg P1030843.jpg P1030848.jpg

P1030855.jpg P1030877.jpg P1030888.jpg

P1030906.jpg P1030924.jpg P1030954.jpg

P1030980.jpg P1030981.jpg P1030990.jpg

P1030992.jpg P1030997.jpg P1030999.jpg

P1040006.jpg P1040009.jpg P1040011.jpg

P1040015.jpg P1040016.jpg P1040022.jpg

P1040027.jpg P1040031.jpg