Projekt Rodzinka.pl  na  Festiwalu  Projektów Szkoły z klasą , który odbył się 21 czerwca 2013 w Centrum Edukacji Kopernik w Warszawie.

 

 

To duże wyróżnienie dla naszej szkoły, znaleźliśmy się wśród 50 projektów wyróżnionych z całej Polski. Pobyt na Festiwalu Projektów w Warszawie to okazja do  spotkania młodych , twórczych i kreatywnych osób z całej Polski. To spotkanie ludzi z pasją, zarówno uczniów, nauczycieli i rodziców.  To promocja dla naszej szkoły , a także okazja do podpatrzenia tego co robią inni. 

W projekt zaangażowali się tym razem nie tylko uczniowie , ale także ich rodzice. Siedem odważnych rodzin w ramach projektu zrealizowało różne eksperymenty i zainscenizowało wiersze . Wszystko to za pomocą narzędzi TIK  zostało utrwalone na zdjęciach i filmach. Uczniowie mieli okazję wcielić się zarówno w rolę naukowca, aktora, prezentera. Dzięki projektowi dzieci nauczyły się współpracy w grupie i współodpowiedzialności za zadanie . Dowiedziały się, że eksperymentowanie pozwala zrozumieć trudne zjawiska fizyczne i chemiczne. Wspólne spędzanie czasu stało się okazją do tworzenie, wzajemnego uczenia się od siebie  i odkrywania tajemnic otaczającego świata.

Komentarze:

Rodzinki:
Fajna zabawa ,ale też stres przed publicznym wystąpieniem. Nowakowie

Zadowolenie po wykonaniu zadania.  Krajnikowie

Trudno było wygospodarować czas, a dzieci i pani wierciły dziurę w brzuchu, ale nie żałujemy, to był dobrze wykorzystany czas. Tadychowie

Wspólne eksperymentowanie sprawiło nam i dzieciom wiele radości. Olszewscy

Dzieci zaciekawiły się stronami WWW. z innymi eksperymentami. Wiczyńscy

Wiele radości sprawiła nam zabawa w teatr, mieliśmy nawet publiczność, cieszymy się że ani Teresa zaprosiła naszą rodzinę do projektu: Butwidowie

Nie sądziliśmy , że mamy talenty aktorskie, baliśmy sie trochę projektu, ale nie żałujemy. Mazurkowie

Uczniowie- widzowie: 
Milena: Zajęcia były bardzo interesujące

Weronika : To była świetna zabawa.

Roksana Dowiedzieliśmy się bardzo dużo różnych rzeczy.

Weronika: Filmiki były śmieszne.

Wiktoria: Były wspaniałe atrakcje.

Kuba: Eksperymentowanie to dobry sposób na ciekawe lekcje.

Weronika : Niektóre eksperymenty trzeba robić pod okiem rodziców.

Martyna: Eksperymenty wydawały się czarodziejskie.

Wiele osób: Najbardziej podobało mi się tornado w butelce i przedstawienie Okulary.

Fantastyczne lekcje fizyki w drugiej klasie ,,,,w szkole i w domu zobaczyłam w czasie prezentacji jednego z projektów SZKOŁY 2.0. pt: rodzinka pl .Uczniowie i ich rodzice prezentowali doświadczenia fizyczne z domieszką chemii przygotowane wspólnie z rodzicami i wychowawcą w sposób jak najbardziej naukowy i z poczuciem humoru. To były bardzo ciekawe pokazy zasad fizyki, które działają na co dzień wokół nas. Każdy mógł zobaczyć a nawet zrobić ocean w butelce, nietypowe bańki, mini tornado, atramentowe czary i inne. Dodatkowo zobaczyć można było świetne inscenizacje wierszy dla dzieci Jana Brzechwy i Juliana Tuwima.

Cieszy fakt zaangażowania całych rodzin i współpraca z nauczycielem. W takich momentach szkolnego życia zawsze czuję, jak ważnymi jesteśmy partnerami – nauczyciele, uczniowie i ich rodzice, bo razem można więcej, ciekawiej i skuteczniej.

Pani wicedyrektor: Renata Kwiatkowska 

Dziękuję wszystkim uczestnikom projektu "rodzinkom" za zaangażowanie i wspaniale wykonaną pracę . Mamy nagrany ciekawy materiał filmowy.  Filmiki zostaną za zgodą autorów umieszczone na stronie szkoły .

Teresa Noworacka

Relacja z Festiwalu Projektów Szkoła z klasą 2.0

Tornado w butelce

Eksperci przekonywali, że przy metodzie projektowej nie warto się ograniczać i gdy kończy się jedno zadanie, warto już myśleć o kolejnym. I zadawać sobie często pytanie: "Jak to się robi?"

Na Festiwalu Projektów takich pytań było sporo. Odpowiadali na nie również najmłodsi badacze, a wśród nich Kornelia Olszewska z klasy 2a ze Szkoły Podstawowej w Brzozówce.

- Potrzebna jest taśma izolacyjna, soda, ocet. I oczywiście butelka - tłumaczyła dokładnie. - Ocet wlewamy do pustej butelki, sodę wsypujemy do balonika, podnosimy balonik, a wtedy zachodzi reakcja [w tym momencie twarz wychowawczyni się rozpromienia] i proszę, balonik sam się pompuje. Tylko musi pani pamiętać, butelka musi być dobrze uszczelniona - zastrzega dziewczynka.

Projekt Kornelii to część większej prezentacji pod hasłem Rodzinka.pl. Oprócz niego powstały m.in. ocean w butelce, a nawet tornado w butelce.

- Chcieliśmy, żeby w projekty zaangażowali się nie tylko uczniowie, ale i rodzice - mówi Teresa Noworacka, opiekunka Rodzinki.pl. - Do zabawy włączyło się dziesięć naprawdę odważnych rodzin, które w domach organizowały różne eksperymenty lub recytowały wiersze i nagrywały filmy.

Dzięki temu uczniowie wcielali się w różne role: naukowców, aktorów, prezenterów. Frajdę mieli też rodzice, co widać na nagranych rodzinnie filmach, gdzie bohaterami zostają nie tylko oni, ale nawet domowe zwierzaki. Mówiący ludzkim głosem swoich właścicieli.

- Dzieci kochają eksperymenty - przekonywała Teresa Noworacka, puszczając gigantyczne bańki mydlane.

Justyna Suchecka

Tekst pochodzi z "Gazety Wyborczej", wydanie z dnia  25.06.2013, str. 14-15

 

DSCN5979.jpg DSCN5985.jpg DSCN5987.jpg

DSCN5990.jpg DSCN5995.jpg DSCN6001.jpg

DSCN6003.jpg DSCN6005.jpg DSCN6007.jpg

DSCN6009.jpg DSCN6010.jpg DSCN6012.jpg

DSCN6032.jpg DSCN6043.jpg DSCN6044.jpg

DSCN6048.jpg DSCN6053.jpg DSCN6058.jpg

DSCN6064.jpg DSCN6065.jpg